czwartek, 26 sierpnia 2010

Anonimowy komentarz do elektrowni atomowych

Pewna osoba odwiedzająca bloga nadesłała swoje spostrzeżenia dot. budowy elektrowni atomowych...

W Polsce budujemy elektrownie atomowe, czyli cofamy się o jakieś 30 lat do tyłu. (...) To jakaś porażka rządzących. To ludzie bez wyobraźni i wykończą ten kraj. Zamiast ustalić taryfę FIT to budują rzecz która niema sensu. W praktyce około roku 2018-2022 grożą nam wyłączenia prądu. Jest to wynik polityki bez wyobraźni, gdyż nie mamy zdywersyfikowanych źródeł energii. Inwestycje są tylko w instalacje scentralizowane i tam są też dotacje. Np. na duże wiatraki jest 70% dotacji - a nie mają one żadnego sensu ekonomicznego i nie dają nic do sieci energetycznej. Przekonali się o tym nasi sąsiedzi niemcy. Mają wiatraki o mocy zainstalowanej, tj. takiej jaką mogłyby wyprodukować, ponad 20% rocznego zużycia energii niemiec, a realne wykorzystanie tej energii jest na poziomie 1-2% - to niema sensu!!! Sens mają za to małe elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne bo wszystko jest zużywane lokalnie i nie obciąża sieci. W praktyce w niemczech, danii i innych cywilizowanych krajach instaluje się obecnie ostatnią generację wiatraków bo przekonano się, że nie tędy droga :-(, a u nas pchamy się w coś co tylko da zarobić dużym korporacjom i lobbystom. To przykre ale prawdziwe.

2 komentarze:

Robert Wojcieszak pisze...

To prawda, że energetyka jądrowa liczy sobie ponad pół wieku. Nie odważyłbym się jednak na określenie tego typu rozwiązania mianem "cofania się o 30 lat". Co do reszty, to w zasadzie jestem zgodny z przedmówcą, choć nie do końca. Technika idzie cały czas do przodu. Przykładem jest rozwijanie w dalszym ciągu linii dużych turbin wiatrowych, których przedstawiciele do niedawna produkowały moc max do 5MW. W chwili obecnej powstaje na terenie Norwegii turbina wiatrowa o mocy 10MW. Turbina zaprojektowana przez Sway jest rzeczywiście wielka - ma 162,46 m wysokości, a długość łopat wirnika wynosi 145,5 m. Norweska firma projektowała ją od 2004 roku, wspólnie z państwowym koncernem Enova i brytyjską firmą Clipper Marine.
Kto wie, nad jakimi konstrukcjami pracują inne korporacje.

Artur Stanek (kermitas) pisze...

Ja tam slyszalem, iz jak juz bedziemy mieli elektrownie atmowa to zbiegnie sie to z momentem kiedy paliwo do nich bedzie zaczynalo drozec (albo bedzie juz wtedy bardzo drogie).
Jesli tak mialo by sie stac to troche smutne, czy zawsze musimy miec pod gorke?? :(

Prześlij komentarz