wtorek, 15 czerwca 2010

[Q&A] Budowa panelu

Witaj!
(...)
Proszę o podpowiedź na czym zamocować i czym przekryć ogniwa i dlaczego.
Czy są jakieś sugestie , zalecenia od producenta.
Cz wymagane jest chłodzenie itp.
- Franciszek

Witaj.

Jako spód możesz zastosować poliwęglany komorowe normalne 16mm (lub strong od 10mm). Istnieje też możliwość abyś zastosował arkusz aluminium, np. od grubości 1.5mm (no powiedzmy 1mm). Aby wzmocnić taki arkusz powinieneś zastosować jakieś jego podparcie. Myślę, iż wystarczą dwa, poprowadzone przez całą długość kątowniki aluminiowe o ściankach 1cm (lub 2cm) oraz grubości od 2mm. Rama także przecież będzie dawała dodatkowe usztywnienie.

Na górę możesz zastosować szkło solarne, jednak nie wiem czy go gdzieś znajdziesz. Jeśli nie szkło to plexi albo poliwęglan lity 2mm. W przypadku poliwęglanu litego koniecznie z ochrona UV (gdyż sam w sobie nie jest odporny).

Na wszelki wypadek aby góra nie 'zgniotła' wafli zastosuj jakieś dystansery, np. bardzo małe krzyżaki (mogą mieć wysokość zaledwie 1mm). Male aby jednak w środku było jak najmniej powietrza (aby nie tworzyć słonecznego piekarnika jak to ma miejsce w postaci samochodu stojącego na słońcu).

Chłodzenie raczej jest wymagane, szkło od góry i aluminium od dołu będą chłodzić ale zwiększą drastycznie wagę panelu. Musisz się zastanowić na co możesz sobie pozwolić. Ja osobiście lubię i wolę lżejsze panele - chociaż to i tak bez znaczenia bo po zamocowaniu już ich się nigdzie nie przenosi.

Pozdrowienia i powodzenia!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz