poniedziałek, 7 czerwca 2010

EcoSolar - SkyWind 3200 do grzania C.W.U.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z kolejnego wdrożenia firmy EcoSolar.

Turbina zainstalowana w gospodarstwie agroturystycznym "Miłośnik" w Dunajku (gmina Gołdap) na Podlasiu. Czas wykonania: początek 2008 roku. Cel: podgrzewanie ciepłej wody użytkowej (C.W.U.).

Dunajek 28
19-500 Gołdap
Położenie:  N:54°10'58"  E:22°14'59"
http://www.milosnik.suwalszczyzna.com.pl/

Aktualizacja: ulotka SkyWind 3200.

6 komentarzy:

Adam C pisze...

Podgrzewanie wody to dość zaskakujące wykorzystanie turbiny. Ale ciekaw jestem jak się spisuje - ile wyprodukowała energii?

Artur Stanek (kermitas) pisze...

Dosc zaskakujace...a jednoczesnie jak bardzo pociagajace!! :) Ktoz by tak nie chcial??

Zapewne wiecej informacji o tym wdrozeniu uzyska Pan u Pana Marka, wspolwlasciciela www.EcoSolar.pl. Pan Marek to mily czlowiek i z pewnoscia odpowie na wszystkie pytania (jesli tylko bedzie mial czas).

Adam C pisze...

Nie wątpię że chętnie odpowie, jednak wolałbym przejrzeć wyniki realnie działających instalacji a nie założenia i wyliczenia teoretyczne. A idealnie kilka instalacji z różnych miejsc Polski dla porównania. Wydaje mi się, że niestety małe domowe turbiny nie sprawdzają się, a stałem się jeszcze bardziej sceptyczny po przeczytaniu informacji, że duża angielska sieć handlowa (chyba B&Q) wycofała się z ich sprzedaży jak sądzę pod wpływem skarg niezadowolonych klientów. Sporo zresztą takich niepochlebnych opinii znalazłem i tak myślę, że jeśli w UK słabo się spisują, to w Polsce nie będzie lepiej. Oczywiście są na pewno miejsca lepsze i gorsze, ale obawiam się że z przewagą tych drugich i miło byłoby mieć możliwość weryfikacji wydajności na podstawie rzeczywistych danych. Informacja że gdzieś stoi turbina jest ciekawa, ale w połączeniu z danymi o wygenerowanej energii stałaby się niezwykle cenna.

Artur Stanek (kermitas) pisze...

Adamie, publikujac informacje staram sie aby nie kosztowala ona mnie zbyt duzo jesli chodzi o czas pozyskania (niestety, musze chronic moje inne dzialania aby to wszystko sie dalej krecilo).

Niestety zdobywanie takich szczegolow (aczkolwiek bardzo ciekawych!!!) znacznie by wydluzylo czas skompletowania calego wpisu na blogu, a wrecz moglo by doprowadzic do jego nie opublikowania :(.

Niestety po szczegoly znow moge tylko odeslac do EcoSolar.

Adam C pisze...

Prawdę mówiąc miałem na myśli zupełnie coś innego. Nie chodziło mi o to, żebyś starał się zdobyć statystyki wygenerowanej energii samemu, a raczej żeby było to łatwo dostępną informacją. Firmom takim jak EcoSolar powinno wręcz zależeć na ich publikacji co by mogło zachęcić nowych klientów, chyba że jest wręcz odwrotnie :) W każdym razie jeśli pozyskujesz informacje o jakiejkolwiek instalacji (słonecznej czy wiatrowej) warto byłoby zadać pytanie o statystyki.

Ja jak dotąd pomimo przejrzenia wielu stron o budowie paneli słonecznych znalazłem tylko jedną, na której autor oprócz opisów budowy umieścił (i aktualizuje!) statystyki generowanego prądu. Do mnie, i sądzę że do wielu innych, przemawia to znacznie lepiej niż informacja że panel ma moc np. 150W. A chyba zgodzisz się ze mną, że strony takie mają na celu popularyzację źródeł alternatywnej energii, warto chyba w takim razie zadać sobie dodatkowy trud i zamieścić jakieś dane rzeczywiste (mówię tu już o konstruktorach/posiadaczach paneli czy wiatraków). Tym bardziej że nie jest to zbyt trudne czy kosztowne, poza tym nawet dla własnej wiadomości po zbudowaniu np. panelu chciałbym wiedzieć jakie konkretnie oszczędności mi przynosi. A jak ta sprawa wygląda u Ciebie?

PS Widzę że trochę zjechałem z tematu posta który komentujemy, możesz przenieść dyskusję w jakieś lepsze miejsce.

Artur Stanek (kermitas) pisze...

"A jak ta sprawa wygląda u Ciebie?" - przepraszam, za pozna odpowiedz. Teraz - w okresie letnim - mam drobny przestoj w temacie. Cieple dni sprzyjaja przebywaniu na dworze oraz roznym wyjazdom. Nic nie trzeba ogrzewac, znikaja 'problemy energetyczne'.
Dwa panele odsprzedalem dalej aby cieszyly innych gdyz sam mialbym malo czasu aby sie nimi zajmowac - stad nie moge przedstawic zadnych informacji z pomiarow.
Mysle, iz jak tylko powieje zimnem to wracam do prac fotowoltaicznych i prowadzenia bloga.

Prześlij komentarz